Drzewa alejowe w obszarze miejskim

Dlaczego drzewa są ważne?

Wpływ na klimat

Zieleń wpływa korzystnie na efekt cieplarniany w obszarach miejskich. Drzewa alejowe znacząco się do tego przyczyniają, stabilizując warunki klimatyczne, rzucając cień, a tym samym obniżając temperaturę powietrza, tworząc korzystną aurę dla przechodniów i rowerzystów. Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio dbać o drzewa. Drzewa należy podlewać, jeżeli warunki glebowe tego wymagają, a także lokalizacja drzew w obszarze miejskim ma wpływ na ich wzrost.

Wpływ na gospodarkę wodną

Klimat się zmienia, temperatura powietrza wzrasta. Faktem jest, że letnie nawałnice deszczu są coraz bardziej nasilone, a ogromne ilości spadającego deszczu stwarzają problem i coraz częściej stajemy w obliczu powodzi. Z upływem lat otwarta przestrzeń zrobiła miejsce różnego rodzaju zabudowaniom, w tym również pojawiło się wiele betonowych chodników. Deszcz z dróg i dachów spływa na tereny z nimi sąsiadujące.

Drzewa alejowe zapewniają to, że woda najpierw trafia na liść, następnie spływa po pniu lub kapie bezpośrednio na ziemię. To nieco łagodzi ilość deszczu spływającego na dany obszar. Oczywiście drzewa również same wchłaniają wodę. Przeciętne dorosłe drzewo w obszarze miejskim może pomieścić około 200 do 400 litrów wody w koronie.

Wpływ na różnorodność biologiczną

Drzewa odgrywają bardzo ważną rolę w przyrodzie, ponieważ mają pozytywny wpływ na różnorodność biologiczną w środowisku przestrzennym. Ponadto wzrost różnorodności biologicznej zapewnia produkcję usług ekosystemowych, co przyczynia się do zwiększenia dobrego samopoczucia mieszkańców.

Jakość powietrza

Drzewa liściaste mają pozytywny wpływ na jakość powietrza w miastach. Przyczynia się do tego cała przyroda, jednak drzewa liściaste mają znacznie większą kubaturę niż np. krzewy i dlatego ich wpływ na poprawę jakości powietrza w miastach jest znacznie większy. Drzewa liściaste filtrują znaczne ilości zanieczyszczonego powietrza, zmniejszając w ten sposób stopień zanieczyszczenia. Robią to na 3 różne sposoby: substancje gazowe są wchłaniane przez szparkowe otworki liści, cząsteczki stałe osadzają się na liściach i gałęziach, a lotne związki organiczne są wchłaniane przez woskowatą warstwę liścia.

Drzewa alejowe i ozdobne sadzone są jako naturalne osłony w obszarach miejskich. Oznacza to, że sadzone są w formie żywopłotu, zapewniając efekt filtrowania powietrza między drogą a obszarem znajdującym się poza nią, np. parkiem.

Więcej informacji?

W Combinatie Mauritz pracuje wyspecjalizowana załoga. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w branży szkółkarstwa wiemy jak wyhodować silny, zdrowy i piękny produkt. Równocześnie doradzamy naszym klientom, szczególnie specjalistom do spraw zieleni w zakresie wyboru roślin, kształtu, kwitnienia, koloru, bioróżnorodności i wartości ekologicznej.

Wyślij e-mail na adres info@combinatiemauritz.nl lub zadzwoń na numer 0488-441501 jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące planu sadzenia. Chetnie służymy pomocą. A może chcecie Państwo odwiedzić naszą szkółkę drzew? Oczywiście, jest taka możliwość. Zapraszamy na ulicę  Lakemondsestraat 2a w Opheusden. Proszę wcześniej umówić się na spotkanie. Google maps

Czy szkółka Combinatie Mauritz wzbudziła Państwa zainteresowanie, bądź planujecie ją obejrzeć?

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej firmy i obejrzenia upraw oraz zapoznania się z metodami, z których szkółka Combinatie Mauritz korzysta uprawiając drzewa.