Sadzenie

Przygotowanie

Gleba jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wzrost naszych drzew. Nie bez powodu podczas sadzenia drzew większe inwestycje są dokonywane w przygotowanie miejsca sadzenia jak w samo drzewo. Ponieważ uprawa w szkółce to proces wieloletni, dlatego też robimy wszystko co jest w naszej mocy, aby zapewnić młodym roślinom dobry start.

Jakość i ilość

Sadzimy tylko najlepszy materiał wyjściowy, który stanowi dla nas podstawę do rozpoczęcia wieloletniej uprawy. Sadzenie młodzieży zawsze rozpoczynamy w drugim tygodniu października. Robimy to biorąc pod uwagę dwa powody. Pierwszy to czas, jakim dysponujemy i możemy go wykorzystać na sadzenie jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wykopków. Drugi powód to rozwój rośliny, która wsadzona w ziemię ma czas na przyjęcie się i właściwe ukorzenienie. Rośliny są odpowiednio przygotowane do wiosennego wzrostu. Pięknie rozgałęziony system korzeniowy, prosty pień, piękna struktura korony, prawidłowe rozgałęzienie, zdrowe i wolne od uszkodzeń pnie drzew; to są punkty wyjściowe, którymi kierujemy się wybierając młode sadzonki. Poniżej znajduje się podsumowanie ilości i faktów:

  • Sadzenie 100.000 podkładek
  • Sadzenie 10.000 ręcznych uszlachetnień
  • Sadzenie 50.000 drzew 8/10
  • Sadzenie 20.000 drzew w donicach
  • Sadzenie 5.000 wielopniowych drzew
Sadzenie maszynowe

W szkółce Combinatie Mauritz ergonomia jest najwyższym priorytetem. Stąd sadzenie odbywa się mechanicznie; korzystamy z pomocy systemu GPS. Do sadzenia podkładek używana jest sadzarka dwurzędowa. Większe drzewa sadzi się za pomocą sadzarki jednorzędowej wyposażonej w mechanizm kopiący. Do uprawy kontenerowej używana jest doniczkarka.

Dlaczego przesadzamy drzewa?

W momencie przesadzania drzew przycinamy ich korzenie i koronę. Przycinamy korzenie, ponieważ proces ten stymuluje wzrost małych korzeni, które odgrywają znaczącą rolę w dalszym procesie wzrostu rośliny. Pozwala to na lepsze wchłanianie wody i składników odżywczych. Także korona drzewa jest przycinana, w tym konary aby uzyskać ładną, zwartą koronę. Ponadto zwiększamy powierzchnię, która pozwoli roślinom na swobodny ich wzrost. Dzięki temu uzyskujemy młode drzewka, które gotowe są do sadzenia w ramach Państwa projektu.