Drzewa formowane

Jeżeli mówimy o drzewach formowanych, to w pierwszej kolejności myślimy o formach parasolowatych i palmetach. Wyjątkowe i niepowtarzalne gatunki, które uprawiane są od wielu lat. Jednak istnieje dużo więcej pięknych gatunków drzew formowanych. Carpinus betulus i Parrotia persica to gatunki, które można formować na wiele różnych sposobów.

Drzewa formowane i ich indywidualny charakter

Drzewa formowane zapewniają prywatność, ponieważ ich kształt może zasłaniać dowolną część ogrodu w sposób jaki sobie życzymy, dając cień i swoją pięknością zadziwiają. Drzewa formowane, to zwykle drzewa, które ze względu na swój charakter są łatwe do ukształtowania i utrzymania.  Przykładem takiego drzewa jest Carpinus, który może być uprawiany jako wielostamowe drzewo o kształcie parasolowatym, bądź jako forma jednostamowa osłaniająca przestrzeń swoją koroną, bądź tworząca osłonę od ziemi, może też mieć formę kostki, kuli lub formę cylindrową.

Drzewa formowane do małego i dużego ogrodu.

Drzewa formowane można corocznie przycinać i nadawać im kszałt według własnych upodobań. Dlatego też takie drzewa nadają się zarówno do małych jak i większych ogrodów. Jeżeli przycinamy je często, to wzmacnia się ich ugałęzienie. Zapewnia to, że drzewo pozostaje ładnie zwarte i staje się gęste. Drzewo jest zwykle wspomagane w utrzymaniu odpowiedniego kształtu za pomocą bambusowej lub metalowej formy, do której przywiązuje się gałęzie stosując rozciągliwy sznurek.  Ważne jest, aby forma/ramka została usunięta w odpowiednim momencie co zapobiegnie wrastaniu jej do drzewa. Zwykle jest to możliwe po kilku latach. Jeżeli zrobisz to za wcześnie, to drzewo powróci do swojego pierwotnego kształtu.

Pobierz listę dostępnych upraw gruntowych