Przycinanie

Dane ogólne

Przycinanie ma kluczowe znaczenie zarówno w kształtowaniu jak i utrzymaniu drzewa. O jakości naszych drzew w dużej mierze decyduje metoda przycinania. Regularne przycinanie i przesadzanie jest niezbędne do utrzymania równowagi korzeni i korony. Jest to również pierwszy etap uprawy. W momencie otrzymania materiału wyjściowego przycinamy go, aby zachował odpowiednią formę. W szkółce Combinatie Mauritz przycinamy według ścisłego rocznego harmonogramu. Pod koniec września wszystkie drzewa posadzone tej samej wiosny są przycinane. Robimy to dlatego, aby drzewo było w dobrej formie na następny sezon wegetacyjny. Następnie w pierwszych dwóch tygodniach stycznia  przycinamy pozostałe drzewa, które nie są przeznaczone do sprzedaży. Pod koniec sezonu dostaw przycinamy drzewa, które nie zostały sprzedane pomimo ich dostępności i nadal rosną na gruncie. Tutaj w zależności od wieku, rodzaju i wielkości, określa się jaką metodę przycinania zastosować.

Poniżej znajduje się krótki opis różnych metod przycinania

Różne metody przycinania

Przycinanie latem
Przycinanie wiosenne lub letnie nazywane jest przycinaniem letnim. Liście są już na gałęziach. Może to zasłaniać widok korony i grubych gałęzi. Jedną z zalet przycinania latem jest to, że po ścięciu gałęzie nie zamarzają.

Przycinanie zimą
Ten czas przycinania jest zwykle ustalany przez samą szkółkę Combinatie Mauritz. Gałęzie są nagie, więc dobrze widać kształt drzewa lub krzewu. Wszelkie grube gałęzie lub wady można zauważyć i usunąć. Niektóre rośliny można przycinać tylko zimą, ponieważ wtedy drzewo jest w stanie uśpienia. Oznacza to, że przepływ soków nie jest aktywny więc drzewa nie „wysuszą się” co mogłoby spowodować ich uschnięcie. Najbardziej znane drzewa to tak zwane ABC-drzewa, takie jak Acer (klon), Betula (brzoza) i Carpinus (grab). Drzewo orzecha włoskiego jest również podatne na wydzielanie soków po przycięciu, jeśli zostanie ono wykonane w niewłaściwym czasie. Specjaliści firmy Combinatie Mauritz dysponują szerokim doświadczeniem i wiedzą na powyższy temat, dlatego chętnie i obszernie służą doradztwem.

Cel przycinania

  • Koronowanie i przycinanie
    Koronując na przykład młode drzewa odcinamy gałęzie, które rosną na pniu danego drzewa, przez co tworzymy piękną koronę. Zwracamy uwagę na to, aby gałęzie nie były przycinane zbyt blisko pnia.
    Po odcięciu gałęzi pozostaje rana po cięciu. Nie szkodzi to drzewom, gdyż rana łagodnieje z upływem czasu jak drzewo się starzeje. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy dokładnie wiemy, który czas jest do tego najodpowiedniejszy.
  • Topiary
    Gdy drzewo osiągnie odpowiednią wysokość upewniamy się, czy uzyskało pożądany kształt. Może to być kształt kulisty, piramida lub kolumna. Taką formę można kszałtować posiadając odpowiednią wiedzę na temat naturalnego wzrostu danego gatunku rośliny. Po jednym sezonie wegetacyjnym przycinamy nasze drzewa do kształtu, który najlepiej odpowiada danej roślinie ze względu na jej pokrój wzrostu. Dbamy również o to, aby przycinać drzewo na pąku, minimalizujc w ten sposób rozwój martwego drewna w koronie.
  • Przycinanie odmładzające
    Czasami potrzebne są drastyczne środki, jeśli drzewo lub krzew zbytnio wyrosły ze swojego kształtu lub na przykład stanowią zagrożenie dla środowiska. Ten rodzaj przycinania rzadko stosujemy w naszej szkółce.
  • Przycinanie pielęgnujące- i korygujące
    Takie przycinanie robimy zawsze latem. Podczas wiązania wierzchołków drzew sprawdza się, czy obecne są gałęzie zbędne i są one w razie potrzeby usuwane. Zdarza się również że gałąź, która została przeoczona podczas przycinania zimą lub gałąź złamana lub gałąź, która jest zbyt gruba jest natychmiast usuwana. Przycinane są również podwójne wierzchołki i dzikie odrosty. W przypadku grubego wieńca z gałęzi niektóre gałęzie są przerzedzane tak, aby zapewnić więcej światła i przestrzeni koronie oraz zapobiec pojawieniu się martwego drewna.

Przycinanie korzeni

W szkółce wykonujemy następujące działania, aby uzyskać optymalny korzeń.

Pierwsze przesadzanie: odbywa się to u naszego dostawcy, u którego uprawiane są sadzonki. Przeszczepione podkładki przycina się i przesadza.

Przesadzanie po raz drugi: kiedy podkładki dostarczone są do naszej szkółki, sadzimy je po raz drugi. To co nas wyróżnia to fakt, że te tak zwane podkładki są ponownie przycinane po jednym sezonie wegetacyjnym w szkółce tak, aby przed zimą utworzyły nowe korzenie. Robimy to we wrześniu, ponieważ drzewo jest wtedy w stanie spoczynku i będzie odczuwać niewielką utratę wzrostu. Uważamy, że jest to ważne, ponieważ drzewo tworzy wtedy nowe korzenie co jest optymalną sytuacją do ponownego wzrostu.

Trzecie przesadzanie: drzewa o rozmiarze 8/10 są wykopywane a korzenie przycinane do około piętnastu centymetrów od pnia. Drzewa te dorastają w naszej szkółce do maksymalnego obwodu pnia wynoszącego trzydzieści centymetrów.

Czwarte przesadzanie: drzewa o wielkości od szesnastu do dwudziestu centymetrów lub większe drzewa wielopniowe są wykopywane i przesadzane w celu stworzenia większej przestrzeni do ich wzrostu i stworzenia optymalnego systemu korzeniowego.

Narzędzia do przycinania

Dysponujemy różnymi narzędziami, które wykorzystujemy do przycinania drzew. Zwykle do korony drzewa nie można sięgnąć z ziemi, dlatego korzystamy z podnośników. Mamy do dyspozycji około piętnastu podnośników do wykonywania prac przy formowaniu korony drzewa. Te ultranowoczesne podnośniki koszowe są wyposażone w kompresory a my używamy pneumatycznych nożyc do przycinania. Wiele z nich jest również wyposażonych w czujniki dzięki czemu są samosterujące. Obecnie w fazie testowej korzystamy z podnośnika, na którym znajduje się sekator do koron, którego możemy użyć do ukształtowania korony. Oszczędza nam to ogromną ilość czasu i zapowiada się obiecująco. Pracujemy również korzystając z elektrycznych sekatorów, które są niezastąpionym narzędziem do przycinania grubszych gałęzi.